Птицевъдството в България е отрасъл с традиции, който се явява един от най-перспективните браншове на животновъдството. Характеризира се с висока степен на индустриализация и концентрация, и развита фуражна база. Сериозна заплаха за развитие на сектора се явява разпространението на инфлуенца (грип) по птиците. Птичият грип е силно заразно вирусно заболяване по домашните и дивите птици, характеризиращо се с тежки неврологични нарушения, кръвоизливи по различните органи и системи, увреждания в дихателната система, което може да доведе до 100% смъртност при домашните и диви кокошеви. Веднъж проникнала на дадена територия болестта нанася пагубни икономически и стопански загуби за птицевъдството и ловното стопанство. Дивите водоплаващи птици са резервоар на вируса в природата. При сезонните миграции те участват в разпространението на болестта в отделните държави и са основен източник за зараза за домашните птици, чрез директен контакт около водоемите и влажните зони, както и индиректно чрез фекалиите съдържащи високи концентрации на вируса. Един от пътищата за разпространение на заболяването е неправилно обезвреждане на отпадъците от фермите и ниските нива на био сигурност.
Заболяването генерира сериозни загуби за засегнатите ферми. В тази връзка с настоящия проект са предприети всички мерки за био сигурност за животновъдните обекти за отглеждане на птици, определени в Наредба № 44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти (обн. ДВ. Бр. 41 от 19.05.2006 г.), а именно:
Ликвидиране на огнищата на болестта, генерира сериозни загуби за засегнатите стопанства свързани с унищожаването на всички засегнати и контактни птици, съкращаване на работници и служители поради липса на производство и не на последно място загуба на доверието на партньори и търговци. В тази връзка стремежа на СД „Марвас – 90 – Френкеви и с-ие“ е да бъдат предприети всички необходими действия, с които да бъде намален риска от разпространение на болестта на територията на двете си птицеферми.
Внедряването в експлоатация на изброените по-горе инвестиции ще повиши нивото на био сигурност в птицефермите на „Марвас – 90 – Френкеви с-ие“, вследствие на което ще бъде намален риска от разпространение на болести и съответно ще бъдат избегнати загубите свързани с ликвидиране на огнището на болестта и разходите по възстановяване на производството.
Финансовото подпомагане е в размер на 410 529,92 лв., от които 85% или 348 950,41 лева са от ЕЗФРСР (Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони), останалите 15% или 61 579,51 лева са от Националния бюджет